Prostsze Życie – Plastik

Jak się przygotować na podziękowanie Matce Ziemi jak wyjdziemy z domów?

Kiedyś z domów wyjdziemy. Kiedyś znów będziemy chodzili do sklepów bez rękawiczek i masek. Znów będziemy się przejmowali rzeczami mniejszymi, takimi jak to, że się spóźnia autobus, albo że trzeba stać piętnaście minut w kolejce w banku. Te czasy wrócą, wrócą inne, ale wrócą. Wirus, który postawił nas na baczność to ostrzeżenie, żebyśmy Matkę Ziemię kochali bardziej.

Pomyślałam, że możemy się wspólnie zastanowić nad tym co możemy zrobić dla Natury. Teraz. Zamknięci.

Pierwsze wyzwanie: Plastik. Coś co miało pomóc tworzyć produkty szybciej i taniej zaczęło niszczyć i zaśmiecać nasze parki i lasy, morza i oceany. Zaczęło niszczyć ekosystem i zabijaćzwierzęta i rośliny. Kto by pomyślał, że jeszcze w latach ’60 plastik uważany był za przyszłość?

W filmie „Absolwent” z Dustinem Hoffmanem jest cudowna scena, w której wuj głównego bohatera bierze na bok zagubionego życiowo Benjamina i prosi go o to, żeby zapamiętał jedno słowo, które jest przyszłością. Jedno słowo. Plastik. https://www.youtube.com/watch?v=eaCHH5D74Fs

Wuj Bena wiedział co mówi, plastik stał się przyszłością jednak dużo bardziej niechlubną niż za czasów „Absolwenta” można było przypuszczać.

Co możemy zrobić teraz, zamknięci, żeby zmniejszyć zużycie plastiku gdy już wyjdziemy z naszych domów?

O szkodliwości jednorazowych torebek foliowych wie każdy z nas. Dużo osób uszyło sobie samodzielnie maseczki na twarz. Skoro i tak powyciągaliśmy nasze maszyny do szycia czy pudełka z nićmi możemy stworzyć podziękowanie dla Matki Natury w postaci toreb na zakupy. I nie mówiętylko o torbach wielorazowych, które większość z nas już posiada ale o torebkach na produkty, które możemy kupić na wagę jak bakalie, kasze, ryże, warzywa czy owoce. Żeby zadbać również o nasz domowy budżet i nie ważyć dużych ciężkich toreb możemy uszyć woreczki z lekkich tkanin, ja na przykład mam torebki ze starych firanek. Uszyłam je w różnych rozmiarach a górną część materiału zawinęłam i wpuściłam w nie sznurek, żeby móc woreczki zawiązywać. Może będziecie mieli ochotę uszyć ich więcej i po zakończeniu epidemii dzielić się nimi z Waszymi przyjaciółmi? A może w tym roku prezenty dla bliskich zapakujesz w takie torebki dając prezent zarówno osobie bliskiej jak i Planecie?

Tekst: Klaudia Fortuniak

page1image19104