Prostsze życie – c.d.

Szop pracz – domowe środki czystości..

W wielu Polskich miastach pojawiły się sklepy, w których możemy kupować produkty spożywcze oraz środki czystości do pojemników szklanych z funkcją refil. Domowe środki czystości możemy też tworzyć sami. Gdy rozpoczniemy przygodę z produkcją własnych środków czystości, ucieszy się z tego powodu zarówno powietrze w naszym domu, które oczyści się z unoszącej się chemicznej chmury, jak i Planeta, której zaoszczędzimy kilka plastikowych opakowań. Najlepiej składniki do domowych środków czystości kupować w sklepach stacjonarnych na wagę i do własnych pojemników, choć w obecnej sytuacji epidemiologicznej warto rozważyć opcję zakupienia środków przez internet z dostawą na przykład do paczkomatów. Żeby rozpocząć zabawę w domowego chemika, potrzebny nam będzie boraks, soda, kwasek cytrynowy, płatki mydlane i olejki eteryczne. U siebie w domu samodzielnie produkuję proszki do prania, proszki do zmywarki, płyny do mycia naczyń a nawet mgiełkę do czyszczenia kociej kuwety! Uwielbiam w tych przepisach to, że olejek eteryczny mogę dodać praktycznie według nastroju. Mam ich kilka, czasem chcę, żeby w moim domu zawitała dżungla, czasem ogród różany, a czasem chcę sobie przypomnieć zapach świąt i do przepisów dodaję olejek goździkowy. Przepisów w internecie na domowe środki czystości jest wiele, nie chcę tutaj powielać wiedzy osób, które w komponowaniu przepisów chemicznych mają większe doświadczenie, dlatego załączam Wam odnośniki do tych, których nie skomponowałam ale sprawdziłam.
W przypadku proszku do prania, korzystałam z poniższych przepisów: https://dziecisawazne.pl/7-przepisow-na-proszki-do-prania-takze-pieluch-wielorazowych-i-plyny- do-plukania/ .
Proszek do zmywarki wypróbowałam ten: https://www.ograniczamsie.com/2017/03/domowy-proszek-zmywarki.html. U mnie bardzo dobrze się sprawdził.
Płyn do mycia naczyń wykonałam z poniższego przepisu:

http://naturalnie-i-zdrowo.blogspot.com/2017/01/naturalny-pyn-do-mycia-naczyn.html.
A Wy macie jakieś sprawdzone przepisy na domowe środki czystości? Podzielcie się przepisami, ograniczmy wspólnie latającą nad nami chemiczną chmurę!

tekst: Klaudia Fortuniak