Psychoterapia jest cyklem spotkań, których celem jest – leczenie duszy (psyche – dusza, therapeien – leczyć). W praktyce oznacza odzyskanie w miarę możliwości, stanu równowagi emocjonalnej, duchowej i fizycznej oraz badanie przyczyn, w wyniku których doszło do utraty tej równowagi.
Terapia nie jest udzielaniem dobrych
rad, ani naprawianiem
Utratą równowagi jest każda sytuacja, którą klient zgłasza jako trudność, bądź problem i która jest dla niego źródłem cierpienia. Najczęściej są to uczucia lub emocje, związane ze stresem, niską samooceną, brakiem poczucia pewności siebie, brakiem zadowolenia i satysfakcji z życia lub relacji danej osoby ze światem oraz bliskimi, a także związane ze stratą kogoś bliskiego lub chorobą.
Terapeuta jest bardziej wsparciem
i drogowskazem, niż doradcą
Spotkania są cykliczne, ponieważ, aby pracować nad tak subtelną materią, jaką jest nasza psychika, potrzebne jest zbudowanie relacji zaufania i bezpieczeństwa. Otworzenie i opowiedzenie o sobie obcemu człowiekowi, jest niezwykle trudne – wymaga czasu oraz zbudowania więzi, pewności, że w tym miejscu i z tą osobą, mogę bezpiecznie porozmawiać o tym, co mnie trapi.
ZOBACZ:
NAJCZĘSTSZE PYTANIA O PSYCHOTERAPIĘ
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PSYCHOTERAPIA DLA PAR WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE COACHING FOTOTERAPIA MINDFULNESS
