Trzy złote jabłka – mit o Atlancie

Atlanta

Atlanta była piękną kobietą, wykarmioną przez Niedźwiedzicę wysoko w górach. Większość czasu spędzała polując, biegając i będąc z daleka od innych. Swoją odwagą i sprawnościom dorównywała mężczyznom. Jej towarzyszem, partnerem i kochankiem był myśliwy Meleager. Niestety Atlanta musiała zmierzyć się z jego stratą, raniony, zmarł w jej ramionach… a ona postanowiła zejść z gór i upomnieć się o prawa do tronu po swoim ojcu.

Jako wciąż młoda jeszcze Królowa potrzebowała męża… Postawiła warunek, że poślubi tego, który prześcignie ją w biegach. Wielu kandydatów straciło życie w tych zawodach, przegrywając z kobietą.

Pewnego dnia, szczerze kochający ją, lecz słaby fizycznie Hippomenes, zdecydował się zmierzyć z Atlantą. Wiedział, że niechybnie przegra i zginie. Noc przed wyścigiem, prosił o pomoc boginię miłości Afrodytę, a ta podarowała mu trzy złote jabłka, które miał rzucić pod nogi Atlanty w trakcie biegu..

Pierwsze złote jabłko – Świadomość upływu czasu – kiedy wystartowali rzucił to jabłko, Atlanta zatrzymała się, aby sprawdzić, co tak błyszczy w trawie. Podniosła jabłko i ujrzała w nim odbicie swojej twarzy, zniekształconej przez kulistość owocu i pomyślała : „Tak będę wyglądać, gdy się zestarzeję”…

Wiele kobiet odkłada miłość i rodzinę na później, budując najpierw swoją karierę, współzawodnicząc z innymi, wybierając spośród wielu kandydatów.

Drugie jabłko

A czas upływa, i zanim się obejrzą i uświadomią, że nie będą wiecznie młode, może być zbyt późno, by zawrócić z drogi, którą zmierzają.

Drugie jabłko – Świadomość znaczenia miłości – kiedy drugie złote jabłko pada pod stopy, prowadzącej Atlanty, wracają wspomnienia o Meleagerze, ogarnia ją tęsknota za bliskością fizyczną i emocjonalną…

Trzecie jabłko – Prokreacja i twórczość – tuż przed linią mety Hippomenes rzuca trzecie jabłko, Atlanta schyla się po owoc i w tym momencie Hippomenes wygrywa wyścig, zdobywając jej rękę..

Po 35 roku życia, kobiety zdeterminowane na sukces, wyhamowują, stają się mniej aktywne i odkrywają potrzebę macierzyństwa. Choć trzecie jabłko może również oznaczać większą kreatywność i skierowanie swojej energii życiowej ku wnętrzu, ku sobie w celu poszukiwania nowej ekspresji siebie.

Mit o Atlancie wydał mi się wyjątkowo ważny dla nas kobiet. Zdarza się, że w biegu, tracimy świadomość upływającego czasu, własnych potrzeb i priorytetów. Potrzeba niezależności i sukcesu zawodowego, staje się tak silna, że to, co głęboko wewnątrz, zostaje stłumione…

Świadomość trzech jabłek, pomaga zdecydować, co i kiedy dla nas jest najważniejsze… Życzę Wam wszystkim więcej uważności na siebie i świadomości natury.