Prokrastynacja – modne słowo

Od

Od jakiegoś czasu, mam wrażenie, że ogarnęła nas „plaga” odkładania rzeczy i zadań na później. Skąd się wzięło to zjawisko? I jak do niego dochodzi? Z jakiego powodu, mimo czasami dotkliwych konsekwencji, odkładamy różne rzeczy na ostatnią chwilę? Potem „przyparci” do muru, próbujemy nadgonić stracony czas, zarywając noce. W takich momentach, obiecujemy sobie, że następnym razem, zabierzemy się dużo wcześniej…. i będziemy działać systematycznie…. i że już nigdy i zawsze tylko na czas… A potem przychodzi życie i znów wyczekiwanie do ostatniego momentu, kiedy presja staje się nie do zniesienia i trzeba działać..

Zjawisko prokrastynacji, związane jest z kilkoma ważnymi zmianami, zachodzącymi we współczesnym społeczeństwie.

Otóż, po pierwsze – ilość zadań, informacji i bodźców, docierających do nas w ciągu dnia jest ogromna, często nasz umysł jest zwyczajnie zmęczony i przepracowany, więc dąży do „wycofania” i ukojenia. Po drugie, narastająca zewsząd presja – dotycząca wywiązywania się z określonych ról społecznych, zadań…. i oczekiwanie „natychmiastowej gratyfikacji” przy podejmowaniu tych działań. Presja sprawia, że jesteśmy niecierpliwi i chcemy, jak najszybciej doświadczać efektów naszej pracy – zarabiać dużo i osiągąć sukcesy w jak najkrótszym czasie.

Poza tym, współczesne społeczeństwo nastawione jest na konsumpcję i dostarczanie sobie, jak najwięcej przyjemności, bez rozważania „kosztów” – od zdrowia począwszy, po wykorzystanie i eksploatację przyrody, niszczenie środowiska naturalnego, po absolutne nieliczenie się z uczuciami i potrzebami innych osób. Często reakcje w bliskich relacjach i tych „przypadkowych” także, są składową nagłych i intensywnych emocji. Działania, podejmowane pod ich wpływem, są impulsywne i dążą głównie do rozładowania, nagromadzonego w skutek presji otoczenia napięcia…

Nie zastanawiamy się wówczas, że nasze zachowanie może kogoś ranić…. Może także sabotować nasze istotne życiowo przedsięwzięcia… np. przez swoje impulsywne zachowanie, możemy doświadczać trudności w budowaniu trwałych i bliskich związków.

Prokrastynacja

Prokrastynacja, to konflikt między robieniem tego, co „przyjemne”, a decyzją o wykonaniu tego, co być może „nieprzyjemne”, ale i „niezbędne”. Nasuwa się tu słowo „obowiązkowe” – bo przecież wiadomo, że aby wejść na szczyt i móc podziwiać widok, niestety trzeba pokonać długą i męczącą drogę. Wielu, myśląc o krótkich i natychmiastowych przyjemnościach, nie podejmuje nawet trudu wstania z fotela i wyjrzenia za okno, aby sprawdzić, jaka dziś pogoda, czy w ogóle wyjście w góry jest możliwe…

Prokrastynacja to nic innego, jak stary, dobry – OPÓR, zwykły opór przed działaniem i nieuświadomioną częścią nas samych, która staje na drodze swobodnego przepływu życiowej energii. Opór bowiem, zjawisko świetnie znane w fizyce, sprawia, że energia zatrzymuje się i płynie powolutku… a nawet zanika.

Aby „walczyć’ z nawykiem prokrastynacji, należałoby więc, spojrzeć, co nasza sfera nieuświadomiona, mówi do nas, przed czym tak zajadle broni się nasz system? z jakiego powodu, gdzieś w podświadomości coś drzemie, co sprawia, że odkładamy…i odkładamy…tak długo, jak to możliwe… zwlekamy… Zwyczajnie oporujemy.

Często tym Potworem okazuje się Lęk. Lęk, że zmiana… a może lepiej nic nie zmieniać… Lęk, że może coś się okaże trudnego, bolesnego – ujrzymy siebie, jakich jeszcze nie znamy… A przecież lepiej przeglądać się w krzywym zwierciadle, ale „pięknym”…. To jest zdecydowanie dużo bardziej przyjemne.

Boimy się też, że może się nie udać! I co wtedy? Porażka! A tego słowa wszyscy w naszym współczesnym społeczeństwie unikają, jak ognia. Bo kiedy działać, to tylko z „Likami” i „Sukcesem”. Porażki są niemodne. Może też okazać się, że Sukces też wywołuje lęk.

Wielokrotnie wolimy pozostać w „bańce iluzji” o sobie samych i natychmiastowej gratyfikacji, silnych ekstremalnych emocji WOW!! i ACH!! Nie chcemy narażać się na nieprzyjemną frustrację i porażkę, której samo wyobrażenie, wywołuje paraliż…

Prokrastynacja – nasze nowe, modne słowo, na stare już i znane zjawisko, zwane kiedyś Oporem 

Prokrastynacja

Prokrastynacja

W sprawie prokrastynacji tych, którzy chcą przyjrzeć się sobie z bliska, oswoić, poznać swój lęk i opór wraz ze mną

jako „przewodnikiem” – zapraszam na spotkanie 🙂