Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham


 

Córka :   – Duszę się przy niej.. czuje, że kiedy wchodzę do tego domu, robi mi się ciężko….

Matka:  – Ale, czym ja Ciebie duszę… ja tylko chcę wiedzieć…. chcę być blisko. Tak bardzo Cię kocham…(płacze).

Cytat pochodzi z filmu Pawła Łozińskiego „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham”, który odsłania w swoim dokumencie to, co dzieje się za drzwiami prof. Bogdana de Barbaro. Film ukazuje wybrane fragmenty sesji terapeutycznych matki i dorosłej córki, ich relacji intymnej, w ktorej pojawia się mnóstwo uczuć, nagromadzonych przez lata słów i gestów, które zamiast łączyć, dzielą obie kobiety i rwą ich więź. Terapeuta jest uważny na owe słowa, które ranią i oddalają, podejmuje próby wspólnych poszukiwań innych słów, które wyzwalają nagromadzone emocje i budują kolejne nici porozumienia miedzy kobietami tak, aby mogły ponownie „zobaczyć” i poczuć siebie nawzajem.

W związkach rodzinnych, miłość czasami bywa uczuciem trudnym, zarówno dla osoby, która pragnie ją okazywać i być blisko, jak i osoby, która jest jej odbiorcą. Czasami okazywana troska i niepokój o ukochaną osobę, może wywoływać uczucie przetłoczenia, ograniczenia, czy kontroli.

Czym jest miłość? Co znaczy być i czuć się kochanym? Z jakiego powodu czasami to, co wypływa z intencji miłości, ktoś inny odbiera jako ograniczające?

Każda z nas zapytany, czym jest dla niego miłość, doświadcza swojej trudności z odpowiedzią. Bo to naprawdę trudne pytanie. Tak rzadko zastanawiamy się, co jest a, co nie jest miłością. Rzadko też zastanawiamy się, jak sami chcielibyśmy doświadczać od bliskich nam osób miłości.

Miłość – to słowo, etykieta, pod którą każdy odnajduje inne wspomnienia i inną treść, przekazywaną nam w relacji z rodzicami. I tak miłość może uczuciem towarzyszącego „umartwiania się” o bliskich,  niepokoju, którym osoba kochająca obciąża swoją rodzinę ….. Czasami też poświęceniem się i rezygnacją z siebie, swoich upodobań, pasji..dla kogoś, bo to słuszne, lojalne, właściwe…

Zastanów się, czym dla Ciebie jest Miłość i jak pragniesz jej doświadczać? Jakie słowa klucze, tworzą Twoją mapę bliskości? Co oznacza dla Ciebie budowanie więzi?

Polecam również sięgniecie po film, ponieważ ukazuje on, jak z pomocą mediatora, można szukać słów, które budują mosty… zamiast murów…